na posiadaczy pojazdów wyposażonych a tachografy cyfrowe określone zostały w Rozporządzeniu (WE) nr 561/2006 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85.
W artykule 10 czytamy:
"... 2. Przedsiębiorstwo transportowe organizuje pracę kierowców, o których mowa w ust. 1 w taki sposób, aby kierowcy ci mogli przestrzegać przepisów rozporządzenia (EWG)
nr 3821/85 oraz przepisów rozdziału II niniejszego rozporządzenia. Przedsiębiorstwo transportowe wydaje odpowiednie polecenia kierowcy i przeprowadza regularne kontrole
przestrzegania przepisów rozporządzenia (EWG) nr 3821/85 oraz przepisów rozdziału II niniejszego rozporządzenia.3. Przedsiębiorstwo transportowe odpowiada za naruszenia przepisów, których dopuszczają się kierowcy tego przedsiębiorstwa, nawet jeśli naruszenie takie miało miejsce na
terytorium innego Państwa Członkowskiego lub w państwie trzecim. ..."
Biorąc pod uwagę powyższe nie ma obowiązku posiadania oprogramowania do kontroli przekroczeń kierowców określonych w rozdziale II powyższego rozporządzenia.
Rozdział II określa okresy maksymalne okresy prowadzenia, przerw i wymaganych odpoczynków.
O ile w przypadku posiadania tachografów analogowych odczyt danych z tarczy jest możliwy za pomocą zwykłej linijki o tyle w systemie tachografów cyfrowych mamy do czynienia z zapisem w formie elektronicznej. Przekopiowane pliki z tachografu cyfrowego lub karty kierowcy zawierają wszystkie dane których kontrola a nawet podgląd jest niemożliwa bez posiadania specjalistycznego oprogramowania.
Biorąc pod uwagę powyższe aby móc skontrolować kierowcę w zakresie przestrzegania przepisów oprogramowanie do analizy danych z tachografów jest niezbędne w każdej firmie posiadającej tachograf cyfrowy.